Strefa wiedzy

Bylica piołun zwana jest także bielicą piołunem, wermutem, psią rutą albo absyntem. Roślinę można spotkać na polanach oraz nieużytkach, na zboczach, w przydrożach, bywa też uprawiana w ogródkach.

Bylica piołun to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych. Posiada dość charakterystyczna budowę. Łodygi mają pokrój wzniesiony, rozgałęziony (czasem tworzą kępy) i dorastają do 100cm wysokości. Liście są zróżnicowane odziomkowe i dolne są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, zaś górne pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne. Piołun, a dokładniej bylica piołun, to ziele kojarzone przede wszystkim z absyntem. Jednak produkcja alkoholu zwanego też „zieloną wróżką” to nie jedyne zastosowanie tej rośliny.

Działanie wewnętrzne

Piołun poprzez swoją gorycz pobudza funkcje wydzielnicze przewodu pokarmowego, zwiększa apetyt, a dzięki olejkom eterycznym działa żółciopędnie i spazmolitycznie, działa też odkażająco oraz jest środkiem przeciwrobaczym. Stąd też napary z ziela i nalewkę z piołunu stosowano w bardzo niewielkich dawkach w bezsoczności i niedokwaśności soku żołądkowego, niestrawności, niedostatecznym wytwarzaniu żółci i braku apetytu.

Przeciwskazania do wewnętrznego stosowania piołunu

Ostre stany zapalne przewodu pokarmowego, np. zapalenie wyrostka robaczkowego i sprzyjające krwawieniu m.in. żylaki odbytu oraz ciąża, karmienie piersią; leczenie można prowadzić tylko niewielkimi dawkami i przez krótki czas. Wieksze dawki surowca podawane doustnie są trujące!

Działanie zewnętrzne

Odwar z ziela można stosować przy zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbowce), gdyż działa na nie toksycznie, w tym celu stosowano też gotowe preparaty zawierające piołun oraz przy owrzodzeniach i ranach. Stosowany w postaci naparu jako lewatywa zwalcza owsicę, i glistnicę. Napary z ziela dodawano do kąpieli przy chorobach reumatycznych.

Jednak najfajniejszym sposobem na używanie bylicy jest jej  zastosowanie kosmetyczne. Bylica należy do tej samej rodziny co rumianek, arnika i nagietek i świetnie nadaje się jako zioło do kąpieli. Jeśli kupicie suszoną bylicę w sklepie zielarskim (nie ważne w sumie którą) to właśnie takie zastosowanie będzie miała na opakowaniu

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.