Strefa wiedzy

Kasztany to piękne, białe kwiaty, które pozwalają nam niejako cofnąć się w czasie i wrócić do czasów, gdy samemu stało się u progu dorosłości. Jednak kasztanowiec, a dokładnie jego kwiaty, ma nie tylko moc przywołania pięknych wspomnień lecz także zadba o nasze zdrowie

Surowiec leczniczy

Kasztanowiec pochodzi z południowo-wschodniej Europy, Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej. W Polsce jest drzewem dekoracyjnym, a spotkać go możemy zarówno w parku, jak i przy drogach, czy alejach. Kwiaty zbiera się w maju i czerwcu, w czasie słonecznej pogody i suszy w przewiewnym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Właściwości kwiatów kasztanowca

Białe kwiaty kasztanowca posiadają wiele związków aktywnych, m.in. flawonoidy, kumaryny, garbniki, saponiny (szczególnie escyna), cukry, kwasy polifenolowe i karotenoidy. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, rozkurczowe, a także wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi.

Zastosowanie lecznicze

Zawarte w kwiatach kasztanowca escyna i flawonoidy opóźniają krzepnięcie krwi, rozrzedzają ja i zmniejszają jej lepkość. Usprawniają przepływ krwi, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów oraz poprawiają ukrwienie narządów i skóry.

Wyciągi z kwiatów kasztanowca polecane są w leczeniu hemoroidów, zakrzepicy, zaburzeniach ukrwienia objawiających się np. bolesnością, uczuciem zimna czy mrowieniem, szczególnie dłoni i stóp. Escyna, hamując aktywność syntazy prostaglandynowej, zmniejsza stany zapalne, zwiększa napięcie ścian żył i nie dopuszcza w ten sposób do powstawania żylaków. Wyciągi z kasztanowca stanowią więc często bazę do produkcji preparatów przeciwżylakowych, zarówno doustnych jak i działających miejscowo (maści, żele).

Właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykorzystywane są w przypadku oparzeń i odmrożeń, siniaków oraz zapaleniach ścięgien. Wystarczy przygotować napar lub odwar z kwiatów kasztanowca i zastosować miejscowo okłady. Zmniejszą one obrzęki, przyspieszą wchłonięcie się krwiaka, poprawią krążenie i przyspieszą proces gojenia.

Garbniki z kasztanowca wykazują działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Działają też łagodnie zapierająco. W przypadku problemów żołądkowych czy lekkiego zatrucia można sięgnąć po napar z kwiatów kasztanowca, aby zmniejszyć dolegliwości.

Zastosowanie w kosmetyce

Dzięki swoim właściwościom preparaty na bazie wyciągów z kasztanowca usprawniają krążenie krwi w skórze i tkance podskórnej, ułatwiając usuwanie toksyn i zmniejszając tym samym obrzęki oraz cellulit. Dodatkowo escyna hamuje aktywność enzymów niszczących ściany naczyń włosowatych. Jej obecność uszczelnia naczynia, poprawia ich elastyczność oraz zwiększa odporność na rozszerzanie. Kremy do twarzy na bazie wyciągu z kasztanowca poprawi wygląd cery naczynkowej, a kolei balsam do ciała zmniejszy widoczność żylaków na nogach oraz da uczucie "lekkich nóg". Polecany jest dla kobiet wykonujących pracę siedzącą lub stojącą, szczególnie na obcasach, gdzie po całym dniu nogi potrzebują odpoczynku i ukojenia. Wyciągi z kasztanowca znalazły również zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ poprawiają jej napięcie i zwężają pory.

Zastosowanie w homeopatii

Homeopatia zaleca preparaty z kasztanowca w zapaleniach gardła, przewlekłym nieżycie nosa, w przypadku hemoroidów oraz obrzękach nóg i bólach w okolicy lędźwiowej (tzw. "korzonki").

Przeciwwskazania

Kwiatów kasztanowca (jak i innych części) nie należy spożywać na surowo, gdyż zawierają one szkodliwą substancję - eskulinę. Nie zaleca się także stosowania preparatów z kasztanowca kobietom w ciąży oraz osobom z ostrą niewydolnością nerek. Należy pamiętać, iż długotrwałe stosowanie preparatów z kasztanowca może powodować pieczenie, mdłości oraz bóle głowy.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.