Strefa wiedzy

W ostatnim czasie sporo słyszy się o cudownych właściwościach zielonej kawy. Uważana jest za skuteczny środek odchudzający, obniżający ciśnienie oraz stężenie glukozy we krwi.

Na rynku coraz więcej jest preparatów zawierających ekstrakt z zielonej kawy, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za opakowanie. Czy faktycznie lepiej pić zieloną kawę zamiast tradycyjnej czarnej?

Na początku należy zauważyć, iż zielona kawa to nic innego, jak dobrze znana nam kawa, tylko przed procesem palenia. Palenie ziaren pozbawia je wielu składników, w tym kwasu chlorogenowego. To właśnie ten związek uważany jest za sposób na pozbycie się nadmiarowych kilogramów.

Przeprowadzono wiele badań odnośnie wpływu kwasu chlorogenowego na metabolizm glukozy oraz kwasów tłuszczowych. Wykazano, iż kwas chlorogenowy obniża ilość wchłanianego cukru, przez co niejako „zmusza” organizm do wykorzystywania rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Zielona kawa, tak jak i czarna, zawiera także spore ilości kofeiny, która przyśpiesza metabolizm. Dzięki połączeniu tych dwóch składników zielona kawa ułatwia odchudzanie, co powinny docenić osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami. W kolejnych badaniach wykazano pozytywny wpływ zielonej kawy na proces regeneracji wątroby oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwas chlorogenowy jest bowiem antyoksydantem silniejszym nawet od znanej nam witaminy C, która uważana jest za „zmiatacza” wolnych rodników. Dzięki temu picie zielonej kawy może nie tylko w pewnym stopniu chronić przed nowotworami, ale i łagodzić skutki stresu w organizmie oraz poprawiać wygląd skóry. Przeprowadzono także badanie, w którym wykazano, iż picie zielonej kawy spowodowało spadek ciśnienia u osób z lekkim nadciśnieniem. Potrzebne jednak są dalsze badania aby potwierdzić tę tezę.

Zielona kawa ma sporo zalet, jednak należy pamiętać, iż ze względu na zawartość kofeiny nie jest polecana dla kobiet w ciąży i karmiących, dzieci do 16 roku życia oraz osób z chorobami układu krążenia i jelit. Zielona kawa ma także specyficzny smak, co nie każdemu może przypaść do gustu. Jednak możemy przyrządzić ten napój z dodatkiem choćby cukru, cynamonu lub kardamonu. Dostępne są także wersje smakowe kawy:

  • Intenson kawa zielona mielona o smaku pomarańczowym
  • Intenson kawa zielona ziarnista 250 g
  • Kawa zielona mielona 250 g dietwital

 Jeśli więc nie wyobrażasz sobie dnia bez „małej czarnej”, może warto skosztować „małej zielonej”?

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.