Żywność ekologiczna

Żywność ekologicznaDlaczego zdrowsza?

W tradycyjnych sklepach coraz trudniej o nieprzetworzoną, pozbawioną spulchniaczy, wzmacniaczy smaku i konserwantów żywność. Niestety, dążąc do obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia trwałości żywności, producenci sięgają po środki, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto sięgnąć po żywność ekologiczną. Jest ona nie tylko smaczniejsza, ale także bardziej wartościowa. Według szwajcarskiego Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego, warzywa i owoce zawierają znacznie więcej działających antyrakowo przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu, który opóźnia proces starzenia się. Produkty ekologiczne mają więcej błonnika, minerałów, witamin a także białka czy węglowodanów.

 

Wolna od substancji chemicznych

Dodatkowo żywność ekologiczna jest wolna od toksycznych substancji chemicznych. Dla przykładu, na skórce dojrzałego jabłka wyhodowanego w tradycyjny sposób może znajdować się nawet kilkadziesiąt takich środków. To efekt stosowania sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. W uprawie konwencjonalnej rośliny nawożone są azotem, który wspomaga ich wzrost. Niestety jego nadmiar gromadzi się w liściach, tworząc azotyny. W naszym organizmie zamieniają się one w szkodliwe substancje. Zjawisko to nie występuje w produktach ekologicznych.

Wbrew pozorom, żywność ekologiczna nie zawsze jest mniej trwalsza niż ta poddawana obróbce przemysłowej. Dzięki wyższej zawartości witaminy C, która jest naturalnym konserwantem, np. ekologiczne truskawki po kilku dniach obeschną, ale nie zgniją jak te z supermarketu.

Znacznie bardziej wartościowe są także produkty zwierzęce pochodzące z hodowli ekologicznych. Zwierzętom hodowanym w tradycyjny sposób często podaje się antybiotyki i hormon wzrostu. Te substancje siłą rzeczy trafiają do produktu końcowego – jajek, mleka czy mięsa. Taka sytuacja w przypadku żywności ekologicznej nie występuje. Zwierzęta hodowane są w naturalnych warunkach spożywają bardziej różnorodną paszę, przebywają też w znacznie lepszych warunkach.