Strefa wiedzy

Koper włoski to warzywo, które chyba najbardziej popularne jest wśród mam niemowląt i małych dzieci. Od lat herbatka z kopru włoskiego stosowana jest na kolki i wzdęcia u dzieci oraz u mam na pobudzenie laktacji.

Owoc kopru włoskiego ma jednak wiele innych zastosowań. Już w starożytności na terenach Grecji i Rzymu stosowano go jako remedium na bóle głowy, kolki oraz problemy skórne. Obecnie w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego wykorzystuje się nasiona kopru włoskiego, herbatka z owoców fenkułu polecana jest dla niemowląt na wzdęcia i kolki, a bulwy chętnie wykorzystywane są w kuchni.

Koper włoski, inaczej nazywany fenkułem, to warzywo rosnące w całej strefie śródziemnomorskiej. Uprawiać go można nawet we własnym ogródku, gdyż nie ma zbyt dużych wymagań glebowych.

Właściwości lecznicze owocu kopru włoskiego

Surowcem leczniczym są owoce kopru włoskiego, bogate w olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole, a także witaminy i składniki mineralne. Owoce kopru włoskiego mogą pomóc w leczeniu takich dolegliwości jak:

Problemy układu oddechowego - działa jako środek wykrztuśny dzięki zawartości olejkom eterycznym. Zwiększa objętość wydzieliny oskrzelowej, rozrzedza ją, a także przywraca prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego, co ułatwia odkrztuszanie.

Przeziębienie i grypa - pomaga zwalczać drobnoustroje w przebiegu infekcji, działa przeciwgorączkowo i napotnie.

Problemy układu pokarmowego - fenkuł pomocny jest na wzdęcia, kolki, gazy, problemy żołądkowe. Pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego, wspomagając tym samym proces trawienia oraz wpływa na poprawę apetytu. Usprawniając ruchy perystaltyczne jest pomocny przy zaparciach, wzdęciach oraz nadmiernym gromadzeniu gazów.

Problemy kobiece - napar z owoców kopru włoskiego zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha. Może więc pomagać kobietom podczas menstruacji. Podobno może też przyspieszyć pojawienie się miesiączki. Nie powinny go stosować jednak kobiety w ciąży, gdyż może zahamować czynność skurczową macicy. Zapewne ze względu na możliwość zwiększania wydzielania estrogenów może być pomocny dla kobiet przechodzących menopauzę.

Pasożyty - pomaga w zwalczaniu np. świerzbu, wszy.

Herbatka z kopru włoskiego idealna dla niemowląt?

Niedawno na łamach "Journal of Pediatric Surgery" pojawiły się jednak badania sugerujące, iż nie należy stosować owoców kopru włoskiego u niemowląt i kobiet karmiących. Jest to związane z olejkiem eterycznym, jaki występuje w tej roślinie. Pobudza on wydzielanie estrogenu, dlatego może powodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej dzieci. Dowiedli tego naukowcy, którzy zbadali poziom estrogenów we krwi dzieci w wieku 5 i 18 miesięcy oraz 3 i 5 lat, które często i przez dłuższy okres czasu piły herbatkę z kopru włoskiego. Okazało się, że wyznaczone normy zostały znacznie przekroczone. W związku z tym decyzję o podaniu dziecku herbatki z kopru włoskiego lepiej skonsultować z pediatrą.

Pobudzenie laktacji

Obecnie fenkuł często jest polecany dla kobiet w celu pobudzenia laktacji. Stanowi składnik mieszanek ziołowych polecanych dla kobiet karmiących. Jednak ten sam związek, który pobudza wydzielanie estrogenów u niemowląt, może przedostawać się do mleka matki. Z tego względu mamy karmiące piersią również powinny zasięgnąć opinii lekarskiej przed zastosowaniem tego zioła.

Po owoc kopru włoskiego zapraszamy Państwa do naszej Zielarnii.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.