Strefa wiedzy

Czarny bez zazwyczaj rośnie w postaci wysokiego krzewu, rzadziej jako drzewo. Potrafi osiągać wysokość nawet do 10m. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rośnie na całym obszarze kraju. Pierwotnie występował na kontynencie Europejskim w klimacie oceanicznym i suboceanicznym.

Obecnie jego zasięg sięga od południowej części Półwyspu Skandynawskiego do północnej części Afryki. Nazwa czarnego bzu pochodzi oczywiście od jego owoców, natomiast to w kwiatach kryje się największa moc! Kwiaty bowiem zawierają największe stężenie substancji prozdrowotnych. Zawierają m.in.. olejki eteryczne, flawonoidy, śluzy, garbniki, triterpeny oraz cholinę. Jednocześnie są bogate w witaminy A, C i z grupy B, a także składniki mineralne, m.in. potas, wapń, magnez.

Napar z kwiatów czarnego bzu najczęściej stosuje się w czasie przeziębienia oraz przy problemach trawiennych. Ma on działanie przeciwwirusowe i wzmacniające odporność. Łagodzi katar i kaszel, a dzięki obecnym śluzom nawilża gardło i zapobiega uczuciu drapania. Działa też napotnie i łagodnie obniża temperaturę ciała. Jeśli dokuczają nam zaparcia, wzdęcia czy zgaga warto sięgnąć po napar z kwiatów czarnego bzu. Ponadto, wspomoże on organizm również w stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ wykazuje działanie moczopędne.

Kwiaty bzu czarnego, dzięki wysokiej zawartości witaminy C dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne zapobiegając ich pękaniu. Docenią je więc osoby o cerze naczynkowej, skłonnej do żylaków i zasinień. Jednocześnie duża zawartość witaminy C pomaga w walce z cellulitem. Jeśli więc mamy ten problem powinniśmy w wolnej chwili popijać napar z kwiatów czarnego bzu, a w ciało wcierać przyrządzony z niego olejek. Napar z kwiatów czarnego bzu poprawia również kondycję skóry skłonnej do wyprysków, gdyż wykazuje działanie przeciwzapalne. Można wykorzystać go do przygotowania tzw. "parówek", które otworzą pory, oczyszczą skórę i pozostawiają ją odświeżoną oraz przygotować tonik do codziennej pielęgnacji.

Jak widać warto mieć kwiaty czarnego bzu zarówno w swojej apteczce, jak i kosmetyczce.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.