Strefa wiedzy

Owies zwyczajny to zboże dziko rosnące w basenie Morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Co ciekawe, owies początkowo był uważany za zwykły chwast rosnący wśród innych zbóż. Dopiero około VIII w zaczęto uprawę na większą skalę.

I bardzo dobrze, ponieważ owies posiada niesamowite właściwości, zarówno lecznicze, żywieniowe, jak i kosmetyczne.

Najczęściej wykorzystujemy owies do przygotowania pysznej owsianki, wypieków lub jako dodatek do domowej roboty kosmetyków bądź kąpieli. Jednak lecznicze właściwości posiadają również inne części tej rośliny, jak np. otręby, słoma czy ziele. Zawierają wiele cennych substancji, m.in. flawonoidy, saponiny, krzemionkę, aminokwasy, lipoproteidy oraz peptydy.

Z ziela owsa możemy przyrządzać napary, herbatki, odwary lub nalewki, które ukoją zszargane nerwy, pomogą na bezsenność, reumatyzm, kamienie moczowe oraz oczyszczą organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.
Ziele owsa zawiera m.in. wapń, magnez, żelazo, witaminy D, E oraz z grupy B. Dodatkowo znaleźć możemy krzemionkę, która, dzięki oczyszczającym właściwościom, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Saponiny zawarte w owsie wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przyśpieszające spalanie tłuszczu, co z pewnością zadowoli osoby na diecie odchudzającej.

W zielu owsa znaleźć możemy także fitoestrogeny. Są to związki o podobnej budowie do żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. Dzięki nim napar z ziela owsa może być pomocny na dolegliwości podczas menopauzy. Napary z ziela owsa pobudzają także wydzielanie testosteronu, stąd poleca się jego picie w celu zwiększenia potencji u mężczyzn.

Napar z ziela owsa jest również pomocny w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gdyż zawiera związki śluzowe, które wyściełają od wewnątrz przewód pokarmowy chroniąc go przed czynnikami drażniącymi. Jednocześnie, dzięki tym samym związkom, napar pomaga w przypadku kaszlu suchego jak i mokrego, gdyż ma działanie wykrztuśne.

Napary i nalewki z ziela owsa działają także jak naturalne antydepresanty. Sprawdzą się w przypadku bezsenności, pobudzenia nerwowego, w sytuacji stresu, przemęczenia czy przepracowania.

Kąpiel z dodatkiem odwaru z ziela owsa pomoże się wyciszyć i uspokoić, a dodatkowo zadba o naszą skórę, aby była gładka i jędrna, ukoi też podrażnienia. Kąpiel w odwarze z ziela owsa wskazana jest w przypadku artretyzmu, choroby reumatycznej, kamicy nerkowej oraz schorzeniach nerek.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.