Strefa wiedzy

Miłorząb japoński (Ginko biloba) lub inaczej miłorząb dwuklapowy, to duże, mrozoodporne drzewo cenione nie tylko za ozdobne ulistnienie ale także ze względu na swe właściwości lecznicze. Bywa nazywany "żywą skamieliną", gdyż przetrwał w niemal niezmienionej formie od ponad 150 mln lat.

Cechą charakterystyczną są duże wachlarzowate liście, kształtem przypominające serce. Naturalnie porasta tereny Azji, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii. W Europie miłorząb sadzony jest jako drzewo ozdobne w parkach i przy alejach. Do Polski został sprowadzony z Japonii, stąd nazwa "miłorząb japoński", choć tak naprawdę drzewo to pochodzi z Chin. Jest wyjątkowo odporne na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie, szkodniki czy choroby. Było pierwszym przedstawicielem odradzającej się po ataku jądrowym na Hiroszimę fauny.

Substancje aktywne

Miłorząb japoński to bogactwo substancji aktywnych odpowiedzialnych za tak szerokie spektrum działania tego ziela. Należą do nich: flawonoidy, unikalne laktony diterpenowe (znane jako ginkgoidy A, B, C, J i M), terpeny, steroidy, kwasy tłuszczowe oraz toksyczne kwasy ginkgolowe.

Zastosowanie w medycynie:

Funkcjonowanie mózgu

Flawonoidy zawarte w miłorzębie japońskim spowalniają degradację tkanek mózgowych. Dodatkowo następuje usprawnienie przepływu krwi w naczyniach, szczególnie mózgowych, zmniejsza się lepkość krwi, poprawia się elastyczność naczyń. Laktony terpenowe chronią osłonki mielinowe nerwów, dzięki czemu impulsy nerwowe docierają bezpośrednio do miejsca przeznaczenia i nie ulegają w trakcie rozproszeniu. Miłorząb, poprzez działanie silnie antyoksydacyjne neutralizuje wolne rodniki, w tym dwa groźne rodniki hydroksylowy i podtlenkowy oraz rodnik azotowy, który uszkadza naczynia krwionośne (także te w mózgu). Miłorząb zwiększa aktywność fal alfa we wszystkich rejonach mózgu i przyczynia się do poprawy funkcji mózgu. Usprawnienie krążenia w mózgu wywiera pozytywny wpływ na procesy zapamiętywania, koncentracji oraz uczenia. Wyciągi z liści miłorzębu stosowane są w leczeniu objawów demencji starczej, takich jak zawroty głowy czy szum w uszach. Są także wykorzystywane w terapii wczesnego stadium choroby Alzheimera. Wykazano, iż ekstrakt z miłorzębu japońskiego zapobiega tworzeniu się złogów beta-amyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób z tą chorobą.

Układ krążenia

Wysoka zawartość flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym jest pomocna w regulacji poziomu cholesterolu oraz prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Poprzez poprawę krążenia, hamowanie agregacji płytek krwi oraz zmniejszenie jej lepkości, zapobiega udarom, zawałom, chorobie niedokrwiennej serca. Wyciągi z miłorzębu stosowane są w stanach niedokrwiennych kończyn dolnych, którym towarzyszy dokuczliwy ból przy chodzeniu (chromanie przestankowe), obrzękach kończyn czy uczuciu zimna w stopach. Miłorząb bywa pomocny także przy chorobach oczu na tle naczyniowym (nadciśnienie wewnątrzgałkowe, retinopatia cukrzycowa).

Zaburzenia erekcji

Erekcja jest jednocześnie reakcją naczyniową, nerwową i psychologiczną. Pobudzenie seksualne, odbierane przez mózg, powoduje uwolnienie tlenku azotu do komórek penisa. Dzięki temu rozluźniają się mięśnie gładkie naczyń, napływa krew i następuje erekcja. Regularne stosowanie wyciągu z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu, co pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich i zwiększa szansę na spontaniczne zbliżenie. Udokumentowano także korzystny efekt stosowania ekstraktów z miłorzębu w wypadku zaburzeń popędu oraz orgazmu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Zastosowanie w kosmetyce

Dzięki działaniu przeciwutleniaczy znacznie poprawia się wygląd skóry naczynkowej. Znika zaczerwienienie, skóra odzyskuje ładny koloryt. Wysoka zawartość flawonoidów spowalnia procesy starzenia, dzięki czemu korzystnie wpływa na wygląd skóry dojrzałej. Spłyceniu ulegają zmarszczki, skóra staje się napięta, zwiększa się jej elastyczność. Wyciągi z miłorzębu pomocne są także w walce z cellulitem, gdyż usprawniają przepływ krwi, a przez to usuwanie toksyn, zmniejszają obrzęki oraz pomagają w rozkładzie tłuszczy.

Przeciwwskazania

Stosowanie naparów z miłorzębu nie jest polecane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, dzieciom do 13-go roku życia oraz osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe, chorym na hemofilię i inne zaburzenia krzepnięcia, a także pacjentom przed zabiegami chirurgicznymi. Miłorząb japoński, który ma długą tradycję stosowania, z pewnością może pomóc ludziom żyć długo w zdrowiu. Sięgnijmy więc po ziele miłorzębu japońskiego dostępne w naszej Zielarni, szczególnie gdy jesteśmy już po 40 – tym roku życia, aby przeciwdziałać procesom starzenia i być jeszcze w pełni sił przez długie lata.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.