Strefa wiedzy

Lawenda to nie tylko znana przyprawa, lek, czy kosmetyk. To także roślina uprawna. Lawenda lekarska, czyli wąskolistna, kwitnie między czerwcem a wrześniem. Jest półkrzewem i osiąga wysokość do 60 cm. Tworzy zwarte, regularne kępy. 

Co nieco historii...

Lawenda, wywodzi się od łacińskiego słowa „lavandula”, które oznacza „myć się”. Właśnie do tego celu stosowano ją już w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki pochodzą z 65 roku n.e. i donoszą o perfumowaniu lawendą wody w łaźniach. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. dżumę. W XVI wieku lawendę stosowano do leczenia paraliżów, chorób nerwowych oraz przeziębień. Była dodawana także do trunków alkoholowych. Z dobrodziejstw lawendy korzystali także żołnierze podczas I wojny światowej, kiedy to olejem z lawendy opatrywano rany.

Wyjątkowe właściwości kwiatów lawendy

Kwiaty lawendy to bogactwo wyjątkowych składników. Aż 12% stanowią garbniki, a dodatkowo znaleźć możemy triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne. Jednak najcenniejszym składnikiem jest niewątpliwie olejek eteryczny, w skład którego wchodzą dość rzadkie w świecie roślinnym, ale o szerokim spektrum działania – linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol. To właśnie dzięki nim kwiaty lawendy wykazują tak szerokie spektrum działania.

Zastosowanie w lecznictwie

O właściwościach relaksujących i uspokajających wie chyba każdy. Jednak przeprowadzono badania, w których brytyjscy naukowcy grupie ochotników przed seansem horroru podali tabletki zawierające lawendę. Wynik badania wskazał na fakt, iż kobiety były bardziej zrelaksowane, natomiast w przypadku mężczyzn wyniki pokazywały zdecydowane przeciwieństwo. Przyczyn takiej sytuacji niestety do końca nie wyjaśniono. Inne badanie wykazało, że lawenda złagodziła strach u setki pacjentów wyczekujących zabiegów dentystycznych. Ususzone kwiaty możemy włożyć do płóciennego woreczka i umieścić w sypialni – spokojny sen gwarantowany! Idealnie sprawdza się też kąpiel z dodatkiem olejku lub naparu z kwiatów lawendy. Pomaga w stanach bezsenności i depresji.

Lawenda wspomaga także układ trawienny pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przyspieszając perystaltykę jelit, łagodząc kolki i wzdęcia. Pomaga także w leczeniu zaparć.
Napar z kwiatów lawendy wykazuje także działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i bakteriobójcze. Pomoże w bólach różnego rodzaju – od bólu głowy, gardła, po bolesne miesiączki oraz bóle mięśni i stawów. Sprawdzi się też w stanach przeziębienia i grypy, skróci czas trwania choroby i złagodzi dolegliwości bólowe. Napar z kwiatów lawendy polecany jest przy infekcjach pęcherza, gdyż działa także moczopędnie.

Zastosowanie w kosmetyce

Lawenda, dzięki właściwościom antyseptycznym, bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym wykorzystywana jest w leczeniu trądziku. Pomaga w gojeniu ran, poparzeń i owrzodzeń, wszawicy, świerzbie i łysieniu. Latem szczególnie docenią je osoby podatne na ugryzienia komarów, gdyż złagodzi stan zapalny i przyniesie ulgę w swędzeniu.

Lawenda stanowi też bazę toników do skóry wrażliwej i delikatnej, perfum, płynów do kąpieli, mydeł oraz maseczek do twarzy.

Zastosowanie w kuchni

W kuchni lawenda wykorzystywana jest do przygotowywania herbat, syropów i nalewek. Znajdziemy ją w składzie ziół prowansalskich, a także możemy przyprawić nią mięsa i warzywa. Kwiaty możemy także dodać do lodów, galaretek czy budyniu. Niektóre odmiany lawendy mają bardzo intensywny smak i aromat, więc najlepiej stosować ją z umiarem.

Po suszone kwiaty lawendy zapraszamy Państwa do naszej Zielarni.

 

 Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.