Strefa wiedzy

Olej z pestek dyni - od dawna w medycynie ludowej był znany i stosowany jako znakomity środek na pasożyty przewodu pokarmowego, na prostatę i stany zapalne dróg moczowych, infekcje górnych dróg oddechowych, a także alergie. 

Obecnie badania potwierdzają skuteczność oleju z pestek dyni w leczeniu pasożytów układu pokarmowego takich jak: tasiemce, glisty, czy owsiki. Olej zawiera bowiem kukurbitacyny, które uszkadzając układ nerwowy pasożytów przyspieszają ich wydalanie z organizmu. Zawartość fitosteroli wspomaga z kolei funkcjonowanie prostaty i łagodzi dolegliwości przy jej łagodnym przeroście.

Te same fitosterole obniżają poziom "złego" cholesterolu we krwi, zapobiegając chorobom serca, udarom, czy chorobie niedokrwiennej. Dodatkowo lej z pestek dyni jest łagodny dla żołądka, nie podrażnia, a wręcz poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Poleca się go przy zespole jelita drażliwego.

Olej z pestek dyni zawiera jednak jedynie śladowe ilości kwasów omega-3, a znacznie więcej kwasów omega-6. Dlatego należy pamiętać, aby nie spożywać go w nadmiernej ilości lub stosować zamiennie np.. z olejem lnianym.


Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.