Strefa wiedzy

Zabieramy Państwa w magiczną podróż kulinarną na Bliski Wschód! Rozsmakujmy się w gorącej kuchni arabskiej, tureckiej, izraelskiej, czy też perskiej. Sięgnijmy po to, co zdrowe i smaczne.Ta wycieczka będzie rajem dla naszego podniebienia.

Wzbogaci także naszą dietę, pozytywnie wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie. Kuchnia Bliskiego Wschodu jest wyjątkowa nie tylko z powodu potraw, ale szczególnie ze względu na zwyczaje i upodobania żywieniowe mieszkańców. Posiłki zazwyczaj spożywane są wspólnie, prawie że celebrowany jest każdy posiłek. Nikt się nie spieszy, czas jakby staje w miejscu. Dlatego warto zainspirować się nie tylko oryginalnymi potrawami, ale także przystanąć na chwilę, aby tym szczególnym posiłkiem dzielić się z najbliższymi, a nie jeść na szybko między pracą a zakupami.

1. HUMMUS

Hummus to bardzo prosta pasta z ciecierzycy, tahini i przypraw. Na szklankę ugotowanej ciecierzycy z zalewy dodajemy około 2-3 łyżki tahini, trochę oliwy z oliwek, pół ząbka czosnku, trochę soli. Następnie dokładnie miksujemy, czasami dodając troszkę wody z ciecierzycy. Polewamy oliwą, posypujemy sezamem i ulubionymi przyprawami. Jest to pyszny dodatek do warzyw, krakersów. Można też przyrządzić bogatszą wersję np. Z papryką lub suszonymi pomidorami.

2. BABA GHANOUSH

W przepisach także Abugannuş lub Babagannuş. Potrzebujemy: 2 duże bakłażany, łyżkę tahini, ząbek czosnku, sok z cytryny 100%, sól, pieprz i ostrą paprykę (w oryginale za’atar, można użyć ostrej papryki pul biber w Turcji, chili lub sumaku). Bakłażany nakłuwamy, grillujemy lub pieczemy (skórka powinna być prawie spalona), zostawiamy do ostygnięcia i ściągamy skórę. Miksujemy z wszystkimi składnikami i podajemy na grzance lub w chlebku pita.

3. ORIENTALNY KALAFIOR W SOSIE TAHINI

Najpierw przygotowujemy sos: miksujemy tahini (4 łyżki), nieco oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny, troszkę wody, soli i ząbek czosnku. Surowy kalafior dzielimy na małe kawałki podsmażamy na oleju. Mieszamy co chwilę, żeby się nie przypalił. Powinien pozostać dość twardy. Odstawiamy do ostygnięcia. Polewamy sosem, posypujemy nasionami czarnuszki, sezamu i pestkami dyni. Możemy również dodać małą garstkę nasion granatu.

4. BAKŁAŻANY FASZEROWANE SOCZEWICĄ I TAHINI

Przygotowujemy: 2 bakłażany, 1 szklankę ugotowanej soczewicy (w Zielarni dostępna brązowa lub czerwona), 1 młodą cebulę, 2 ząbki czosnku, gałązki natki pietruszki, 2 łyżki tahini, sok z połowy limonki, sól, pieprz, oliwę z oliwek oraz przyprawy: po 1 łyżeczce kurkumy, oregano, kminu rzymskiego, kolendry, po 1/3 łyżeczki ostrej i łagodnej papryki w proszku. Do podania: jogurt grecki, granat. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni C. Bakłażany kroimy na połówki i pieczemy przez ok. 25 - 30 minut. Wyjmujemy miąższ pozostawiając ok. 1/2 cm brzegów bakłażana. Gotujemy soczewicę, tak aby wchłonęła całą wodę. Na patelni podsmażamy cebulę, czosnek, miąższ z bakłażanów. Doprawiamy do smaku. Po odstawieniu z ognia należy dodać ugotowaną soczewicę, tahini i sok z limonki, wymieszać, w razie potrzeby doprawić. Farsz nakładamy w wydrążone połówki bakłażana i pieczemy przez ok. 15 minut w 180 stopniach C. Przed podaniem skropić oliwą, polać jogurtem, posypać granatem i natką pietruszki.

… a na deser ...

5. CIASTECZKA Z PASTĄ SEZAMOWĄ

Do ich wykonania potrzebujemy: niecałą szklankę mąki, pół szklanki cukru, 70 g masła, 100 g pasty tahini i 1/3 szklanki mielonych migdałów lub orzechów włoskich. Możemy dodać również ekstrakt z wanilii. Wszystkie składniki oprócz tahini miksujemy. Jeśli masa jest zbyt twarda, dodajemy łyżeczkę wody, a następnie tahini. Znów miksujemy. Formujemy kuleczki, które przygniatamy widelcem. Pieczemy około 15 min w temperaturze 150 stopni

6. TRUSKAWKOWY KOKTAJL Z QUINOA I PISTACJAMI

Potrzebujemy: czarną komosę ryżową (quinoa) 20 g, mleko sojowe (bez cukru), 200 ml, 3 suszone daktyle, ok. 5 szt. truskawek, pół banana oraz pół łyżeczki tahini.
Zagotowujemy 150 ml mleka sojowego. Pozostałe 50 ml odstawiamy do lodówki. Komosę ryżową płuczemy na sitku i wrzucamy do gotującego się mleka. Gotujemy ok. 15-20 min. aż spęcznieje. Daktyle kroimy w kawałki i zalewamy odrobiną gorącej wody. Dodajemy pół łyżeczki pasty sezamowej i odstawiamy na ok. 10 min. aż daktyle zmiękną. Owoce kroimy i dodajemy do daktyli. Ugotowaną komosę odstawiamy do wystudzenia, a następnie dodajemy do owoców i daktyli. Dolewamy pozostałe 50 ml mleka sojowego i całość dokładnie miksujemy. Gotowy koktajl posypujemy obranymi i pokruszonymi pistacjami.
 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.