Strefa wiedzy

Anyż gwiaździsty jest dalekowschodnią przyprawą pochodzącą z Chin i Wietnamu. W Europie pojawił się w XVII wieku.

 

Anyż jest niezwykłym owocem niewielkiego drzewa orientalnego. Roślina ta dorasta do około 8 m wysokości. Liście są szerokolancetowate, mają jasnozieloną barwę. Kwiaty anyżu są biało-żółte lub zielono - białe. Owoce anyżu wyglądem swym przypominają gwiazdy, są zbierane zanim dojrzeją i poddawane procesowi suszenia. Wysuszone owoce dostępne są w całości (gwiazdki) lub zostają zmielone na czerwono-brązowy proszek. Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdki wypełnione nasionami są stosowane nie tylko jako aromatyczna przyprawa, lecz także jako surowiec do produkcji leków i kosmetyków. Anyż gwiaździsty (gwiazdkowy) wykazuje bowiem wiele właściwości leczniczych, które docenia się od tysiącleci. Anyż gwiaździsty znalazł zastosowanie już w medycynie starożytnych Greków i Egipcjan.

Przygotowanie i przechowywanie anyżu gwiaździstego

Gwiazdki anyżu mogą być dodawane w całości bezpośrednio do potraw, można je też zemleć. Przechowywane w całości w szczelnych pojemnikach, utrzymują świeżość przez ponad rok.

Zastosowanie kulinarne

Anyż jest używany zarówno w kuchni orientalnej jak i w europejskiej. Wykorzystuje się go do wyrobów cukierniczych, do dań z mięsa i drobiu. W kuchni chińskiej anyż jest bardzo pospolitą przyprawą, dodawaną w szczególności do potraw z wołowiny, kurczaka, do zup. W kuchni europejskiej anyż dodawany jest do kompotów owocowych i dżemów oraz używany do produkcji likierów.

Właściwości lecznicze

Anyż ma też właściwości lecznicze, działa rozkurczowo, mając korzystny wpływ na proces trawienia i układ pokarmowy. Roślina ta ma też działanie antybakteryjne i wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne oraz moczopędne. Używany jest też do leczenia kolki i reumatyzmu. Jest doskonałym dodatkiem aromatycznych herbat leczniczych.

 

Dr. Optima