Kosmetyki naturalne

ziołaNaturalnie lepsze

Podobno antyczna Kleopatra zawdzięczała swój wspaniały wygląd kąpielom w mleku. Uznawała je za jeden z najskuteczniejszych rytuałów odmładzających. Dziś wracamy do źródeł coraz częściej sięgając po kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Nie bez powodu. Zdrowa pielęgnacja ciała jest tak samo ważna, jak odpowiednie odżywianie. Niestety, tradycyjne kosmetyki, których używamy na co dzień, mogą zawierając wiele chemicznych dodatków o nieobojętnym dla zdrowia działaniu.

Badania przeprowadzone przez Czerwony Krzyż pokazały, że już we krwi noworodków znajduje się ponad 187 syntetycznych substancji chemicznych, wiele z nich okazało się toksycznych dla mózgu i rakotwórczych. Większość z nich wnika do naszego organizmu nie tylko z pożywieniem, ale także kremami, dezodorantami czy szamponami – wytworami przemysłu chemicznego.

Dlaczego kosmetyki naturalne?

W kosmetykach naturalnych stosuje się nieprzetworzone ekstrakty z roślin, wody i naturalne oleje roślinne tłoczone na zimno i nierafinowane, które pozyskuje się najczęściej z roślin pochodzących z upraw ekologicznych. Dzięki temu kosmetyki naturalne charakteryzują się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych i są znacząco lepiej przyswajalne w porównaniu do syntetycznych kosmetyków, do produkcji których wykorzystuje się oleje pochodzenia petrochemicznego, które zaburzają funkcje skóry, hamują wymianę gazową i metaboliczną.

Dzięki temu, że kosmetyki naturalne nie zawierają substancji odpowiedzialnych za większość reakcji alergicznych powodowanych przez konwencjonalne kosmetyki: syntetycznych barwników, nienaturalnych konserwantów i aromatów, są łagodne dla skóry, przyjazne dla środowiska i bardzo dobrze przyswajalne. Wpływa na to duże stężenie substancji aktywnych, które działają pobudzająco na naturalne funkcje odnowy naszej skóry. W połączeniu z ziołami takimi jak łopian, nagietek, szałwia czy pokrzywa, wykazują działanie przeciwłojotokowe, odmładzające i przeciwzmarszczkowe.

I tak na przykład: dąb ma działanie ściągające, pokrzywa wzmacnia włosy i zmniejsza łojotok, łopian działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, lawenda i rozmaryn mają działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe.