Aktualności

Ja jest rola sodu w organizmie? Sód jest ważnym pierwiastkiem w diecie każdego z nas. Zapewnia on prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową organizmu, bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych oraz umożliwia transport białek, jak i węglowodanów do wszystkich tkanek ciała.

Niedobór może więc powodować drgania mięśni, zaburzenia pracy serca oraz odwodnienie organizmu. Jednak dużo bardziej niż na niedobór jesteśmy narażeni na jego nadmiar. A to wszystko spowodowane jest naszą dietą.

Niebezpieczny nadmiar soli

Skutki nadmiaru soli w diecie mogą być bardzo poważne. Sól powoduje utrudnione usuwanie wody z organizmu. Na początku więc pojawiają się obrzęki, opuchnięcia kostek, a także nadciśnienie. Wzrost ciśnienia z kolei może prowadzić do wystąpienia udarów i wylewów, co może zakończyć się nawet śmiercią.

Skąd te nadmiary?

Sód jest głównym składnikiem soli, a ta używana jest w produkcji wielu produktów spożywczych. Nadaje smak potrawom, ale także jest najstarszym konserwantem. Dzięki soli produkty mogą być znacznie dłużej przechowywane, a to niewątpliwie zaleta. Duże ilości sodu znajdziemy w mięsach i przetworach mięsnych, serach żółtych a także płatkach śniadaniowych. Nie wspominając o gotowych produktach typu instant, tradycyjnych kostkach rosołowych i przyprawach typu wegeta, bo one praktycznie w większości składają się z soli. Osobnym źródłem sodu w naszej diecie jest sama sól, którą stosujemy do przyrządzania potraw. Większość z nas lubi potrawy o wyrazistym smaku, dobrze posolone. Często dosalamy jeszcze potrawy na talerzu. W jaki sposób więc możemy ograniczyć spożycie sodu?

  1. Unikanie produktów typu instant – zupki chińskie są bardzo szybką wersją obiadu, jednak taki obiad ma niewiele wartości odżywczych. Jeśli wiemy, że danego dnia nie będziemy mieli czasu na przygotowywanie posiłku, postarajmy się na przykład przyrządzić go dzień wcześniej lub zjedzmy w sprawdzonej restauracji.
  2. Czytanie etykiet – czasem w produktach, których nie podejrzewalibyśmy o sporą zawartość soli możemy znaleźć jej całkiem sporo, jak chociażby w płatkach śniadaniowych. Czytając etykiety mamy możliwość wybrać wersję z najmniejszą ilości soli.
  3. Nie stosowanie tradycyjnych kostek rosołowych - jeśli spojrzymy na skład kostek bulionowych to na pierwszym miejscu wśród wymienionych składników znajdziemy sól. Warzywa i przyprawy dobrze jeśli łącznie stanowią 10%. Tak samo sprawa wygląda z przyprawami typu wegeta. Takie przyprawy możemy zrobić samodzielnie w domu susząc warzywa i przyprawy zamykając je w słoikach. Jeśli jednak nie mamy czasu na przygotowywanie możemy skorzystać ze zdrowej wersji bulionów drobiowych i warzywnych w kostkach dostępnych w Zielarni.
  4. Używanie większej ilości ziół i przypraw – aby potrawy nabrały pełnego, bogatego smaku bez konieczności używania sporej ilości soli. Wszelkie przyprawy znajdą Państwo także w naszej Zielarni.
  5. Stopniowe ograniczanie solenia – nasz smak jest w stanie przyzwyczaić się do nowych odczuć, nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jednak wykazując się cierpliwością i systematycznie zmniejszając ilość soli używanej w kuchni możemy cieszyć się smakiem potraw mało lub w ogóle niesolonych.
  6. Spożywanie posiłków głównie w domu – tylko w domu mamy wpływ na to, jak potrawa jest przygotowywana i ile soli się w niej znajduje.
  7. Zamiana tradycyjnej soli na sól ziołową lub niskosodową np. Magdi - dostępne w Zielarni.

Zmiany możemy wprowadzać powoli, stopniowo, jednak każdy mały kroczek to ogromny krok w kierunku zdrowia!

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.