Prawdopodobnie każdy z nas miał możliwość spróbowania smakowitego dania dla niemowląt ze słoiczka. Czy komukolwiek z Was to smakowało? Domyślam się, że nie. Wszystkie produkty do żywienia niemowląt są dla nas - dorosłych - całkowicie bez smaku.
Dzieci oczywiście inaczej odbierają nowe smaki, ale dorośli potrzebują czegoś więcej. Tym "czymś" są przyprawy. Pierwsze informacje o stosowaniu przez ludzi przypraw pochodzą z Maroka sprzed ponad 50 000 lat! Handel przyprawami rozkwitł około 2000 lat p.n.e. w Azji i na Bliskim Wschodzie. Przypraw używano nie tylko w celu poprawy smaku potraw, ale także w celach zdrowotnych (ziołolecznictwo) oraz przez szamanów i czarowników.
Przyprawy swój aromat i smak zawdzięczają lotnym olejkom eterycznym. Zawierają także witaminy, składniki mineralne oraz wiele antyoksydantów. Pamiętajmy jednak, że najwięcej związków mają świeże zioła. W postaci suszonej niestety tracą wiele z nich.
Poznajmy dziś przyprawy, które królują na naszych stołach. Jakie pozytywne działanie mogą wywrzeć na nasz organizm?
Bazylia
Najczęściej wykorzystywana do wzbogacenia smaków pomidorów i wszelkich z nich dań: zup, sosów, sałatek. Jednocześie bazylia jest świetnym dodatkiem do cukinii, bakłażana oraz szpinaku. Wzbogaci również smak zup z roślin strączkowych oraz dań mięsnych, szczególnie z drobiu. Bazylia wspomaga układ trawienny, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje korzystne działanie przy wzdęciach i niestrawności. Może także zapobiegać nudnościom i wymiotom. Zawarte w niej związki o działaniu przeciwzapalnym wykazują pozytywne działanie w przypadku stanów zapalnych jelit, czy też stawów.
Estragon
Podobnie jak bazylia wywodzi się z kuchni włoskiej. Po tę przyprawę powinny sięgnąć szczególnie osoby z nadciśnieniem, gdyż z powodzeniem może ona zastępować sól, a także chorzy na cukrzycę, ponieważ estragon pomaga obniżać poziom cukru we krwi.
Natka pietruszki
Jedna z najczęściej używanych w naszej kuchni przypraw. Jest bogata w witaminy i składniki mineralne, zawiera szczególnie duże ilości witaminy C. Wspomaga odporność, wzmacnia naczynia krwionośne zapobiegając tym samym żylakom. Świetnie sprawdzi się w profilaktyce chorób układu moczowo-płciowego.
Koper włoski/fenkuł
Znany z kuchni francuskiej oraz włoskiej. Używany do dań z ryb, sosów i kiełbasek salami. Stanowi składnik chińskiej mieszanki przypraw pięciu smaków oraz mieszanki curry. Koper włoski wykorzystywany jest także do aromatyzowania napojów alkoholowych np. Ginu. Koper włoski ma działanie wiatropędne, zapobiega występowaniu kolki jelitowej i bóli brzucha. Może działać również moczopędnie, żółciopędnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Koper wykazuje pozytywne działanie w chorobach wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego. Docenią go także osoby zmagające się z dną moczanową, obrzękami czy skurczami. Jest polecany nawet dla niemowląt na dość często występujące u nich kolki. Ostrożne w stosowaniu kopru włoskiego powinny być natomiast kobiety w ciąży, gdyż przyprawa ta może powodować pobudzenie macicy. Herbatkę z kopru włoskiego można przyrządzić samodzielnie zalewając łyżeczkę nasion szklalnką gorącej wody i parząc przez 10-15 minut. Dla wygodnych polecam także gotowe herbatki do parzenia.
Wszystkie wymienione przyprawy (i wiele, wiele innych) znajdziecie Państwo w naszej Zielarni. Zapraszamy!
Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.