Aktualności

W ostatnim czasie sporo słyszy się o oleju kokosowym. Dla jednych jest on „lekiem na całe zło”, inni twierdzą, że to tylko marketing zrobił swoje. Czy faktycznie olej kokosowy ma tak szerokie zastosowanie od salonu kosmetycznego aż po kuchnię? I czy każdy olej kokosowy ma takie same właściwości?

Nasycone kwasy tłuszczowe

Sporna kwestia tyczy się głównie kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym. W większości (ponad 90%) są to nasycone kwasy tłuszczone, uważane za przyczynę powstawania chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, czy cukrzycy. Jednak nasycone kwasy tłuszczowe mają różne właściwości w zależności od swej długości, czyli od ilości atomów węgla w łańcuchu. W zależności rodzaju kwasów tłuszczowych zawartych w cząsteczce trójglicerydu rozróżnia się trójglicerydy długołańcuchowe (LCT - long chain triglycerides) i średniołańcuchowe (MCT - medium chain triglycerides). Najbardziej szkodliwe są dla naszego organizmu długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, natomiast w oleju kokosowym większość stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o zupełnie innym działaniu na organizm. Tłuszcze MCT są bardzo łatwo wchłaniane, całkowicie metabolizowane w wątrobie (o ile nie jest ich w diecie zbyt dużo), szybko uwalniana jest też z nich energia. Są wykorzystywane w żywieniu wcześniaków, niemowląt i małych dzieci (dodatek do mleka modyfikowanego), u osób z upośledzonym wchłanianiem np. w zespole krótkiego jelita, u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem trzustki czy mukowiscydozą. Pamiętajmy jednak, że jak każdy olej, olej kokosowy jest wysokokaloryczny!

Właściwości zdrowotne

Prowadzono wiele badań z wykorzystaniem oleju kokosowego. W większości jednak na modelu zwierzęcym, dlatego nie można w stu procentach przekładać tych wyników na organizm ludzki. Do tej pory wykazano jednak możliwe działanie prozdrowotne:

  • Spalanie tłuszczu brzusznego
  • Działanie przeciwwrzodowe
  • Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne
  • Działanie przeciwgrzybiczne
  • Poprawa profilu lipidowego krwi (zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu)
  • Poprawa funkcji mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera
  • Zapobieganie uszkodzeniom kości z powodu osteoporozy

Właściwości kosmetyczne

Olej kokosowy jest też chętnie wykorzystywany w kosmetyce, gdyż zawiera związki bioaktywne, witaminy, tokoferole i polifenole mające pozytywny wpływ na skórę. Olej przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne skóry, ma działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwsłoneczne. Jednak należy pamiętać, że działanie takie wykazuje jedynie czysty olej kokosowy tzw. Virgin. Rafinowany olej kokosowy pozbawiony jest większości aktywnych składników, co znacznie zmniejsza jego użyteczność w kosmetyce.

Wykorzystanie w kuchni

Do przyrządzania potraw na ciepło np. do smażenia polecany jest olej kokosowy rafinowany. Jest on oczyszczony, często utwardzony, co wydłuża jego czas przydatności do spożycia. Rafinacja nie zmienia profilu kwasów tłuszczowych, olej można bez obaw poddawać działaniu wysokiej temperatury, gdyż ma wysoki punkt dymienia. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas smażenia niż olej lniany czy oliwa z oliwek.

Olej kokosowy może być z powodzeniem stosowany zarówno bezpośrednio na skórę, jak również jako dodatek do potraw. Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak pamiętajmy, aby korzystać z niego z umiarem i najlepiej w połączeniu chociażby z olejem lnianym, który uzupełni zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe w naszej diecie.


Polecamy:

  • BIOLINE OLEJ KOKOSOWY NATURALNY 200ML
  • DARY NATURY OLEJ KOKOSOWY EKO NIEFILTROWANY 440ML
  • INTENSON OLEJ KOKOSOWY EXTRA VIRGIN 250ML
  • INTENSON OLEJ KOKOSOWY RAFINOWANY
  • OLEJ KOKOSOWY BIO 240 G EKOWITAL

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.