Aktualności

W dzisiejszych czasach do snu bardzo często nie przykładamy zbyt dużej wagi, tak samo jak i do jedzenia. Ale to nie jedyne podobieństwo między tymi dwoma aspektami naszego życia. Sen i żywienie są ze sobą ściśle powiązane, a ma na nie wpływ nasz rytm ciała.

Po posiłku, szczególnie obfitym, czujemy się ospali i chętnie korzystamy z drzemki.

Dzieje się tak dlatego, że większość krwi niejako „spływa” do układu pokarmowego, gdzie odbywa się intensywne trawienie i wchłanianie, a „odpływa” z mózgu. Powoduje to właśnie senność i lenistwo. Nie bez powodu powstało powiedzenie, że „Polak najedzony to Polak leniwy”. Aby w nocy nie występowały problemy ze snem, nasze potrawy powinny być zdrowe i lekkie. W ciągu dnia należy spożywać 4-5 niewielkich posiłków. Jako dodatki polecane są te o wysokiej zawartości błonnika, jak „Błonnik witalny” oraz nasiona chia. Ułatwiają one przemianę materii, wspomagając tym samym również odchudzanie. Z kolei ostropest plamisty wspomaga procesy trawienia poprzez poprawę funkcjonowania wątroby. Osobom zmagającym się natomiast z chorobą wrzodową oraz refluksem żołądkowo-przełykowym ulgę może przynieść olej z czarnuszki. Jednak jeśli posiłek będzie zbyt obfity, to i o spokojnym śnie możemy zapomnieć. Zalecane są wówczas napary i herbatki ziołowe ułatwiające trawienie, jak chociażby „Herbatka na dobranoc”, „Herbatka Verdin Fix”, czy „Herbatka poobiednia”.

Także sen ma ogromny wpływ na nasze zachowania żywieniowe.

Istnieje różnica między nawykami żywieniowymi ludzi śpiących długo, czyli ponad 8 godzin na dobę, i między tymi, którzy śpią krótko – poniżej 6 godzin na dobę. Jak wykazało badanie, osoby śpiące długo odżywiały się regularnie, spokojnie i nie miały problemów z masą ciała. Natomiast osoby śpiące krótko przejawiały skłonności do podjadania, napadowego jedzenia oraz jedzenia w pośpiechu. Ciężko powiedzieć, co w tym wypadku stanowiło przyczynę, a co skutek. Jedno jest pewne: jeśli mamy problemy z nadmierną masą ciała i zwykle śpimy mniej niż 6 godzin dziennie, to może warto spróbować tej metody odchudzania, zacząć chodzić nieco wcześniej spać i porządnie się wysypiać? W najgorszym wypadku będziemy tylko wyspani i zrelaksowani, w najlepszym wyspani, zrelaksowani i szczuplejsi. Obie opcje chyba są całkiem przyjemne, prawda?

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.