Aktualności

Oleje posiadają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno żywieniowe jak i pielęgnacyjne. Takie oleje jak słonecznikowy, rzepakowy, czy oliwa z oliwek są nam dobrze znane. Przyjrzyjmy się dziś zatem tym mniej znanym, aby poznać ich niezwykłe właściwości.

Olej gotu kola
Gotu kola, inaczej wąkrotka azjatycka, to roślina pospolicie rosnąca w krajach tropikalnych. Olej z Gotu kola ma wiele cennych właściwości m.in. odmładzające, antycellulitowe i ujędrniające. Stymuluje komórki skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny, dzięki czemu blizny stają się mniejsze i mniej widoczne. Olej ma także działanie wspomagające leczenie skóry m.in. wyprysków, trądziku, ran, odleżyn i oparzeń. Olej można także stosować doustnie. Spożywany regularnie stymuluje układ nerwowy, usuwa uczucie zmęczenia, a także wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Olej konopny
Olej konopny głównie wytwarza się z nasion konopi, jednak można do tego wykorzystywać także całe rośliny. Olej tłoczony na zimno ma orzechowy smak i lekko zielony odcień. Charakteryzuje się wysoką (75-80%) zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo zawiera także przeciwutleniacze, witaminy, w tym witaminę E i K, a także pewną ilość wysokiej jakości białka roślinnego. Olej konopny zwiększa naturalną odporność organizmu, a także wzmacnia florę bakteryjną jelit. Zapobiega rozwojowi miażdżycy, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia cyrkulację krwi. Pozwala również zapobiegać powstawaniu zakrzepów i zatorów, gdyż hamuje proces sklejania się krwinek w układzie naczyniowym. Olej wykazuje naturalne działanie przeciwbólowe, pozwala łagodzić stany zapalne organizmu. Ze względu na wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego przyczynia się do prawidłowej regulacji gospodarki hormonalnej. Dieta wzbogacona olejem konopnym może dzięki temu łagodzić syndrom napięcia przedmiesiączkowego. Stosowany bezpośrednio na skórę wykazuje działanie: nawilżające, przeciwtrądzikowe, ochronne i rozświetlające. Jest dodawany do szamponów i odżywek, gdyż działa przeciwłupieżowo oraz wzmacnia cebulki włosa.

Olej lniany
Olej lniany tłoczy się na zimno z nasion lnu, czyli z siemienia lnianego. Poprzez wysoką zawarto wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności z grupy omega-3, obniża poziom „złego” cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom „dobrego”. Dodatkowo reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego.

Olej ryżowy
Ma delikatny posmak migdałów. Jest bardzo bogaty w witaminę E oraz przeciwutleniacz gamma-oryzanol, który wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, ochronne względem promieni UV, a także poprawia mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych. Zawarty w oleju ryżowym skwalen chroni serce, działa przeciwnowotworowo oraz przeciwgrzybicznie. Jako jedyny z tu wymienionych posiada bardzo wysoką temperaturę dymienia, co oznacza, że nadaje się do stosowania zarówno nie tylko na zimno, ale również do smażenia.

Olej z awokado
Tłoczony na zimno ma ciemnozieloną barwę i smak zbliżony do oliwy. Jest nie tylko źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale też lecytyny. Związek ten jest niezbędny do budowy komórek mózgu, działa ochronnie na żołądek i wątrobę oraz wspomaga układ krążenia. Zawarta w lecytynie cholina wspiera pamięć i koncentrację, dlatego olej z awokado polecany jest dla osób uczących się.

Olej krokoszowy
Olej krokoszowy tłoczony na zimno ma intensywny żółtozłoty kolor. Zalecany jest dla osób o podwyższonym ciśnieniu i z nieprawidłowym cholesterolem. Nadaje się jedynie do spożywania na zimno, np. do sałatek.

Olej kukurydziany
Tłoczony na zimno jest pomarańczowy lub czerwonawy, rafinowany – jasno- lub ciemnożółty. Zawiera duże ilości WNKT oraz witaminy E, która hamuje proces starzenia. Olej z zarodków kukurydzy polecany jest w przypadku przerostu gruczołu krokowego, ponieważ zawiera bardzo dużo fitosteroli.

Olej sezamowy
Ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i mocny aromat. Obniża ciśnienie krwi, a nawet pozwala zmniejszyć dawkę stosowanych leków (prawdopodobnie zawdzięczmy to związkowi o nazwie sezamina). Jest stosowany w profilaktyce osteoporozy, gdyż wpływa pozytywnie na stan kości i stawów. Wykazuje także działanie rozgrzewające i oczyszczające.

Olej z orzechów włoskich
Tłoczony na zimno ma intensywny orzechowy smak z nutą karmelu i żółtawy, czasem zielony kolor. Jest bogaty w kwasy omega-3 i 6 oraz witaminę E. Obniża poziom „złego” cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Wpływa także korzystnie na pamięć. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe poprzez zawarty w nim kwas elagowy.

Olej makowy
Olej makowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie te z rodziny omega-6. Wykazują one korzystne działanie na pracę serca oraz przywracają równowagę między „dobrym” i „złym” cholesterolem. Należy jednak pamiętać, aby w naszej diecie zachować odpowiednią podaż zarówno kwasów omega-3, jak i omega-6, gdyż zbyt duże spożycie tych ostatnich sprzyja powstawaniu nowotworów. Dlatego zaleca się aby stosowanie oleju makowego było połączone z wysokim spożyciem ryb lub aby stosować go wymiennie z olejem lnianym.

Olej rokitnikowy
Olej rokitnikowy polecany jest dla osób zmagających się ze zgagą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, ponieważ zmniejsza dolegliwości bólowe oraz wspomaga gojenie się wrzodów. Przeciwwskazaniem do stosowania oleju rokitnikowego są stany zapalne trzustki i wątroby oraz ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamica żółciowa. Stosowany bezpośrednio na skórę w formie okładów przyśpiesza proces gojenia, m.in. w oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach, uszkodzeniach skóry przez promienie słoneczne i rentgenowskie, w przypadku trudno gojących się ranach i grzybicach. Olej z rokitnika często jest składnikiem szamponów i odżywek do włosów zniszczonych, wypadających oraz ze skłonnością do łupieżu, ponieważ regeneruje strukturę włosa oraz wzmacnia cebulki chroniąc włos przed wypadaniem.

 

Olej powinniśmy kupować zawsze w szklanej, ciemnej butelce, co chroni przed utlenianiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W domu olej przechowujemy zawsze w lodówce, w oryginalnej butelce, najlepiej do ok. dwóch tygodni. Z tego względu polecam kupować oleje w małych butelkach.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.