Aktualności

Meteoropatia to wrażliwość organizmu człowieka na oddziaływanie warunków pogodowych, a w szczególności ich zmiany. Może ona być uwarunkowana genetycznie lub nabyta w wyniku starzenia się organizmu, przebytych chorób i niehigienicznego trybu życia.

Uważa się też, że jest to choroba cywilizacyjna, dotykająca na ogół mieszkańców miast, gdyż przebywanie w sztucznym mikroklimacie mieszkań i biur oraz brak ruchu powodują osłabienie mechanizmów przystosowawczych. Na co najczęściej skarżą się meteoropaci?

Są to:

  • bóle głowy (migreny)
  • osłabienie
  • senność lub bezsenność
  • dekoncentracja, zmęczenie, zniechęcenie, apatia, brak apetytu
  • mała wydolność fizyczna
  • wzmożona pobudliwość wegetatywnego układu nerwowego
  • osłabienie reakcji adaptacyjnych

Jeszcze w latach 60. zmiany pogody niekorzystnie działały na około 30-40% populacji ludzi zdrowych. Jednak obecnie udział meteoropatów zwiększył się w Europie do 50-70%, z czego większość stanowią kobiety.

Bóle głowy, wahania ciśnienia, przyspieszenie bicia serca oraz uczucie zmęczenia jest efektem głównie zmian ciśnienia atmosferycznego. Zmiana ciśnienia przekraczająca 8 hPa z dnia na dzień stanowi dla człowieka silny i niekorzystny bodziec. Takie zmiany ciśnienia obserwuje się na ogół przy przechodzeniu frontów atmosferycznych. Najmocniej działają fronty chłodne, którym oprócz zmian ciśnienia towarzyszy spadek temperatury powietrza. Obniżenie temperatury wywołuje kurczenie naczyń krwionośnych, co może mieć wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.

W celu złagodzenia objawów ze strony układu sercowo – naczyniowego polecane są m.in. ziołowe herbatki na nadciśnienie dostępne w aptece. Dodatkowo w czasie zmian pogody można skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam głóg. Kwiaty i owoce głogu pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi, poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego oraz przyśpieszają akcję serca i przeciwdziałają miażdżycy. Mają również działanie uspokajające i wzmacniające. Pomóc może także sok i intrakt z jemioły (Succus, Intractum Visci). Jemioła ma działanie moczopędne oraz uspokajające. Zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Do diety warto włączyć czosnek i jego preparaty, gdyż obniża on ciśnienie krwi oraz dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy.

Przepisy na domowe herbatki:

Napar z kwiatów głogu: Łyżeczkę pokruszonych kwiatów z liśćmi zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie szklankę świeżego naparu – pomoże przy dolegliwościach sercowych, początkach miażdżycy i nadciśnieniu, złagodzi także bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe.

Napar z owoców głogu: 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie w nadciśnieniu i miażdżycy – wcześniej uzgodnij to z lekarzem.

Mieszanka ziołowa na obniżenie ciśnienia: ziele ruty, ziele gryki, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, liście poziomki, ziele skrzypu, kłącze perzu, liść melisy, korzeń mniszka, ziele serdecznika, owoc jarzębiny. Mieszankę należy wymieszać w podanych proporcjach (w naczyniu emaliowanym zalać 3 kopiaste łyżki stołowe ziół 3,5 szklanki wody o temperaturze pokojowej). Na małym płomieniu doprowadzić do wrzenia, które należy utrzymać przez około 3-4 minuty. Odczekać z 5 minut. Jeszcze raz wymieszać i przecedzić do termosu. Mieszankę ziołową na nadciśnienie należy stosować 3 razy dziennie pół godziny przed jedzeniem.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.