Aktualności

Człowieka od zawsze fascynowały sprawy miłości i afrodyzjaki. Na całym świecie ludzie przyrządzali miłosne napoje, aby usidlić i oczarować wybraną przez siebie osobę lub by poprawić swoją potencję.

Choć przyczyny przyciągania się płci i pożądania są dziś, tak jak i w starożytności, owiane nutką tajemniczości, to wiemy, że popęd płciowy zaczyna się w podwzgórzu. Jest to ta część mózgu, która rządzi również naszym apetytem. Można więc wysnuć przypuszczenie, że te czynności są ze sobą powiązane, a nasz apetyt może mieć wpływ na wzbudzanie i odczuwanie pożądania.

Ziele Gojnika (szałwia libańska)

Napar z gojnika to popularny napój w rejonie Bałkanów, Morza Śródziemnego, Turcji. W Bułgarii zwany jest „bułgarską viagrą”. Być może dlatego, że dzięki zawartości żelaza oraz innych składników mineralnych i witamin dodaje witalności i energii. W starożytności wierzono, iż pomaga w regeneracji po odniesionych ranach wojennych. Najnowsze badania wskazują, iż może wspomagać leczenie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Byśmy nigdy nie zapomnieli o swojej wybrance.

Anyż ziarno

Anyż pochodzi z okolic Grecji i Egiptu. Już w Starożytności rozpisywano się nad jego pobudzającą mocą. Wierzono, że ssanie nasion leczyło impotencję. Dioskurides, lekarz Nerona i Wespazjana, w swoim dziele o "Materii lekarskiej" pisał, iż „anyż podnieca do spółkowania”. Anyż zawiera substancje o działaniu podobnym do testosteronu, a olejki eteryczne pobudzają i rozpalają zmysły. Owoce anyżu działają moczopędnie, rozkurczowo a także wspomagają laktację. Dzięki temu herbatka przyda się również jakieś 9 miesięcy po upojnej nocy.

Macierzanka piaskowa

Stosowana w trakcie przeziębienia działa rozrzedzająco na wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie. Ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Za sprawą olejku eterycznego – karwakrolu działa pobudzająco, rozgrzewająco i napotnie. Dlatego też uważana jest za afrodyzjak i z chęcią dodawana do aromatycznych kąpieli – również tych we dwoje!

Miód

W Starożytnej Grecji młode pary, aby wprawić się w miłosny nastrój popijały miód codziennie przez miesiąc po ślubie. Stąd właśnie nazwa „miesiąca miodowego”. Można powiedzieć, że miód to źródło płynnej energii – zawarte w nim cukry proste szybko się wchłaniają dając nam siłę i witalność. Przyda się podczas miłosnych igraszek, by nie zmęczyć się zbyt szybko.

Lubczyk

Lubczyk to nic innego jak dobrze nam znana przyprawa maggi. Niejedna kucharka być może nie zdając sobie sprawy z mocy jego działania, dodaje go do przyrządzania zup czy też innych potraw. W kuchni lubczyk stosowany jest zarówno w formie korzenia jak i liści. Swój aromat i właściwości zawdzięcza obecności: olejków, kwasów organicznych, glukozydów. Jednak najsilniejsze właściwości „sercowe” przypisuje się odpowiednio przygotowanym korzeniom lubczyka. Wywarom z tej byliny według wierzeń nie mogą oprzeć się szczególnie kobiety.

Liść Damiana

Ma działanie odtruwające, wzmacniające, oczyszczające. Znany jest jako afrodyzjak wspomagający aktywność seksualną zarówno kobiet jak i mężczyzn. Działa również antydepresyjnie – to chyba dla tych co źle ulokują swe uczucia…?

Kozieradka

Skierowana jest raczej do mężczyzn. Zawiera diosgenin – substancję stosowaną do produkcji hormonów płciowych. Prażone ziarna od wieków uznawane były za afrodyzjak.

Guarana

Znana jest ze swych silnie pobudzających właściwości, również pod względem erotycznym. Zawarta w niej kofeina dodaje sił i energii. Działa także rozgrzewająco, co docenią również single.

Owies zwyczajny

W medycynie ludowej ziele owsa stosowane jest jako środek uspokajający w wyczerpaniu nerwowym oraz bezsenności. Z pewnością docenią to osoby nieśmiałe. Owies, stymulując uwalnianie testosteronu, pozytywnie wpływa też na funkcje seksualne kobiet i mężczyzn. Zalecane dawki to 300 mg suchego wyciągu z ziela owsa dla mężczyzn, natomiast 600 mg dla kobiet na dobę.

Żeń-szeń

Jego właściwości pobudzające zostały potwierdzone naukowo, jednak nie ma on działania natychmiastowego. Dla osiągnięcia pożądanych efektów należy stosować go regularnie przez około trzy miesiące. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wzmacnia system immunologiczny, pobudza regenerację uszkodzonych komórek organicznych i wspomaga proces wytwarzania nowych, zdrowych. Przeciwdziała zmęczeniu i wielu chorobom o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Właściwości swoje zawdzięcza substancjom biologicznie czynnym, głównie ginsenozydom. Najwięcej tych związków znajduje się w drobnych, bocznych korzeniach żeń-szenia. Na rynku dostępny jest jako korzeń, herbatka, a także w tabletkach.

Przyprawy

Przyprawy były znane jako afrodyzjaki zanim jeszcze zaczęto ich używać w kuchni w celu poprawy smaku potraw. Były niezwykle cenne i drogie.

Cynamon

Cynamon, czyli kora cynamonowca, jest jednym z najstarszych roślinnych środków leczniczych i przyprawowych. Działa antyseptycznie, pobudza wydzielanie enzymów trawiennych. Zastosowany miejscowo zwiększa ukrwienie, przez co jest stosowany w kremach ułatwiających osiągnięcie orgazmu u kobiet.

Czosnek

Wiele kultur przypisuje czosnkowi pobudzające działanie. Ponoć w klasztorach Tybetu jest on zakazany, ponieważ zbyt silnie pobudza, a mnisi muszą panować nad swymi popędami. Napój miłosny przygotowywali z niego Rzymianie, a późniejsi wiedźmini leczyli nim impotencję. Obecnie potwierdza się lecznicze właściwości czosnku, jednak co do działania afrodyzjakalnego zdania są podzielone, głównie przez specyficzny zapach tej przyprawy.

Gałka muszkatołowa

Stosowana głównie jako przyprawa, pomocniczo w stomatologii oraz miejscowo jako środek łagodzący bóle stawów. Olejek eteryczny z gałki muszkatołowej stymuluje układ nerwowy, przez co może wpływać na funkcje seksualne. Mirystycyna zawarta w gałce muszkatołowej uważana jest za substancję toksyczną o działaniu halucynogennym, dlatego nie można przesadzić z ilością.

Imbir

Poprawia krążenie, przez co może wzmacniać erekcję u mężczyzn oraz ułatwiać osiągnięcie orgazmu u kobiet.

Kardamon

W Starożytnej Grecji i Rzymie stosowany był do wyrobu perfum mających zwabić wybrankę lub wybranka do sypialni. Wyciąg z kardamonu uważany jest za naturalny feromon. Do dziś używany jest do przygotowywania męskich perfum i wód toaletowych. Znaleźć możemy także olejki do masażu z kardamonem. W Afryce Północnej kardamon wykorzystuje się natomiast do przywrócenia pewności siebie i radości życia.

Pieprz

Pieprz pobudza apetyt, rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza przemianę materii oraz pobudza do działania. Podobnie jak kardamon wykorzystywany jest również do wyrobu perfum.

Mimo, iż nie ma jednoznacznych badań, co do wpływu niektórych produktów i przypraw na zwiększanie popędu seksualnego, lubimy wierzyć, że napoje czy potrawy, często pochodzące z odległej przeszłości, pomogą nam w zdobyciu partnera. Nawet jeśli nie zadziałają jak afrodyzjak, spożywanie ich nie zaszkodzi, bo najczęściej są to produkty o wysokiej wartości odżywczej, będące cennym źródłem witamin, składników mineralnych oraz flawonoidów i olejków eterycznych.

 

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.