Aktualności

Krążą o nim prawdziwe legendy, w mediach pojawia się mnóstwo publikacji, a coraz więcej osób przekonuje się, że zmiana nawyków żywieniowych ma realny wpływ na poprawę jakości życia.

Niektórzy mówią, że to tylko „moda” inni uważają, że konieczność we współczesnym świecie, gdzie substancje konserwujące i sztuczne barwniki dodawane są niemal do wszystkiego. My postanowiliśmy przybliżyć Wam, jakie kategorie produktów ekologicznych pomogą zacząć żyć zdrowo.

Jesteś tym, co jesz

Jeżeli zastanowić się nad tym stwierdzeniem i wziąć pod uwagę wszystkie produkty, które kupujemy w marketach kiedy nie zastanawiamy się nad ich składem, to naprawdę można się przerazić. Dlaczego? Bo skład większości produktów żywieniowych dostępnych w standardowych sklepach woła o pomstę do nieba. Każdego dnia zjadamy całą listę szkodliwych E. Szacuje się, że przeciętny polski obywatel konsumuje ich rocznie ok. 2 kilogramów! I mowa tu o 2 kg chemicznego proszku, który dobrowolnie połykamy. Zagęszczacze, polepszacze, barwniki i sztuczne konserwanty przeciwutleniacze, sztuczne aromaty – to obecnie podstawowe składniki diety. W błędzie jest ten, kto myśli, że gwarantują one lepszą trwałość żywności. Wręcz przeciwnie prawdziwy, naturalny chleb może się zeschnąć, ale nigdy nie spleśnieje tak jak ten, do produkcji którego użyto spulchniaczy.

Czy można się jakoś uchronić przed wszechobecną chemią? Oczywiście, ale to wymaga świadomości oraz konsekwencji w sprawdzaniu składów i kupowaniu produktów, które nie zawierają w sobie „całej tablicy Mendelejewa”. Na szczęście są miejsca, w których sprzedawana jest wyłącznie zdrowa żywność, a wbrew powszechnym opiniom można kupić ją za przystępną cenę. W Zielarni Dr.Optima znajdziecie dużą ilość produktów bezglutenowych, bezcukrowych, produkty dla wegan, liofilizowane owoce i naturalne soki.

Naturalna pielęgnacja

Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku kosmetyków. One również w zdecydowanej większości zawierają szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Do najgorszych, a jednocześnie najpopularniejszych z nich należą Formaldehyd, chemiczne konserwanty, parabeny, lanolina, parafina, oleje silikonowe, detergenty z grupy SLS, glikole, chemiczne filtry UV, a także syntetyczne zapachy i barwniki.

W kosmetykach naturalnych stosowane są wyłącznie substancje dopuszczone do stosowania w produktach naturalnych przez Ecocert oraz inne jednostki certyfikujące. Są to np. Potasium Sorbate oraz Sodium Benzoate wykorzystywane m.in. do konserwowania żywności, a także Dehydroacetic Acid. W kosmetykach naturalnych naszej Zielarni z pewnością znajdziecie substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, do których produkcji wykorzystywane są jedynie naturalne procesy takie jak: destylacja, suszenie, tłoczenia, czy ekstrakcja np. masło Karite 100% nierafinowane.

Do najczęściej używanych w produkcji kosmetyków naturalnych składników należą ekstrakty roślinne z aloesu, alg morskich, glinki i herbaty. Dobrym przykładem mogą być produkty firmy BIOLINE, a szczególnie mydło Aleppo, 100% czysty tłoczony na zimno Argan Oil, glinki (różowa, zielona, czerwona, biała, żółta), oraz Ałun kryształ 100% natural o działaniu łagodzącym, bakteriobójczym i antyseptycznym.

Popularnym składnikiem kosmetyków naturalnych są również zioła. Skrzyp polny, który wzmacnia włosy oraz skórę i paznokcie podobnie jak pokrzywa – bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza. Łubin, który ma działanie ściągające albo ziele żywokostu, które dzięki zawartości allantoiny przyspiesza gojenie. Bardzo popularne stały się ostatnio pochodzące z Federacji Rosyjskiej kosmetyki, które są w pełni naturalne, niedrogie, a oferta obejmuje produkty od pielęgnacji włosów po twarz, ciało, stopy.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.

 

Autor Dr. Optima