Aktualności

Bardzo często chcąc się odchudzić, w pierwszej kolejności ograniczamy, bądź całkowicie wykluczamy spożycie chleba, bułek, czy też makaronu. Czy jednak ta metoda wyjdzie nam na zdrowie podczas odchudzania? I czy naprawdę zboża nas tuczą?

Produkty zbożowe powinny stanowić podstawę naszej diety, gdyż ich spożycie ma wiele zalet. Po pierwsze, w zbożach występuje korzystny stosunek zawartości węglowodanów i tłuszczów do białka. Dzięki temu łatwiej zbilansować swoją dietę, aby miała odpowiednie proporcje białek (ok. 15%), tłuszczów (ok. 30%) i węglowodanów (ok. 55%). Rezygnując z produktów zbożowych maleje nam udział węglowodanów w diecie, rośnie zaś udział białka i tłuszczów. Może to spowodować przeciążenie nerek, które będą nadwerężone zwiększoną ilością białka oraz problemami m.in. sercowo-naczyniowymi ze względu na zwiększone spożycie tłuszczów. Pamiętajmy tylko, aby wybierać produkty zbożowe zawierające w większości węglowodany złożone. Będą to wszystkie produkty zbożowe z pełnego przemiału, jak np. ciemne, razowe chleby, ryż brązowy, dziki, czerwony, makarony razowe, kasze. Takie produkty podlegają dłuższemu procesowi trawienia, energia uwalniana jest stopniowo, przez dłuższy okres czasu, co daje nam siłę, energię i odczucie sytości nawet na kilka godzin. Zapobiega to podjadaniu między posiłkami, a w konsekwencji przyczynia się do wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, uregulowania i utrzymania prawidłowej masy ciała.

Produkty zbożowe zapewniają nam odpowiednią podaż błonnika pokarmowego. I tu znów pojawia się kwestia wyboru odpowiednich produktów zbożowych, mianowicie wybierać należy te z pełnego przemiału. Takie produkty charakteryzują się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego, ułatwia odchudzanie oraz chroni przed nowotworami jelita grubego. Dodatkowo błonnik pomaga w oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn, świetnie więc sprawdzi się przy wszelkich kuracjach odchudzająco-detoksykujących.

Dodatkowo produkty zbożowe cechuje wysoka zawartość białka, fosforu, cynku, krzemu, fluoru, wapnia, żelaza, potasu i witamin z grupy B. Produkty zbożowe w polskiej diecie są jednym z głównych źródeł żelaza i magnezu (szczególnie kasza gryczana). Odpowiednie spożycie żelaza chroni przed niedokrwistością, natomiast magnez odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowo-mięśniowego.

Nie można zapominać, iż produkty zbożowe poprzez wysoką zawartość siarki i fosforu, wykazują działanie zakwaszające w stosunku do naszego organizmu. Dlatego dobrze jest łączyć je z produktami mlecznymi, warzywami, owocami oraz rybami.

W naszej Zielarni znajdziecie Państwo oprócz makaronów, ryżu, mąk pełnoziarnistych, także kasze m.in.. gryczaną niepaloną oraz kaszę bulgur. Jak już wcześniej wspomniano kasza gryczana jest jednym z lepszych źródeł magnezu, ale także cechuje ją wysoka zawartość potasu, selenu, żelaza oraz kwasu foliowego. Jest produktem całkowicie bezglutenowym, sięgnąć więc po nią mogą osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu. Polecana jest także osobom chorym na cukrzycę, ponieważ ma niski indeks glikemiczny, a ponadto zawiera D-chiro-inozytol, związek który bierze udział w prawidłowym działaniu insuliny, a jego niedobór może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi cukrzycy typu 2. Kasza gryczana, w szczególności biała (niepalona) wykazuje wiele innych właściwości prozdrowotnych, m.in. wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacnia zęby i kości, zapobiega zaparciom. Reguluje produkcję sebum, co docenią szczególnie osoby młode, borykające się z trądzikiem.

Kasza bulgur określana jest jako pszenica po arabsku. Jest to jedno z najstarszych zbóż, wywodzące się z Bliskiego wschodu, obecnie stosowana powszechnie w krajach Półwyspu Arabskiego, Maghrebu i w Turcji. Tak samo jak kasza gryczana zawiera sporą ilość błonnika pokarmowego, witaminy, składniki mineralne, ma również niski indeks glikemiczny. Jednakże jest to odmiana pszenicy, dlatego nie mogą jej stosować osoby na diecie bezglutenowej.

Zboża mają wiele zalet, dlatego powinny stanowić podstawę naszej diety, a osoby odchudzające się z pewnością nie powinny z nich rezygnować.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.